Spelrätter

Beslutet om att övergå till spelrättsbevis gjordes 2007 i en strävan efter att stärka klubbens egna kapital. Spelrätterna är en värdehandling och klubben satte 1 100 vid uppstarten, målet är att dessa handlingar ska kunna stiga i värde när alla 1100 är i bruk och att du som medlem ska se det som en investering istället för ett lån. I dagsläget så finns det efter nyemission 1 300 spelrätter. Ska detta utökas så måste ett beslut om en nyemisson tas vid ett årsmöte.

Ny medlem

Som ny medlem hos oss har du möjligheten att hyra en spelrätt under ditt första medlemsår till en kostnad av 0 kr. Detta gäller bara dig som aldrig tidigare varit medlem i någon svensk golfklubb och endast under första året. Testa gärna det här alternativet tillsammans med en Guld-medlemsform, så att du kan få ut det mesta av din golf redan första året!

Hur erhåller jag en spelrätt?

Klubben säljer spelrätter till en kostnad av 10.000kr.
Ett nytecknande av spelrätt görs här på klubben tillsammans med vår klubbchef och ekonomiansvarig. Du erhåller ett värdebevis vid nytecknandet som du själv ansvarar för.

Du har även möjlighet att köpa din spelrätt från någon av våra medlemmar som vill sälja.

När behöver jag skaffa spelrätt?

Från det året du fyller 26 år ska du köpa eller
hyra spelrätt.

Sälja spelrätt

Eftersom spelrätten är en personlig värdehandling så ansvarar du själv för säljandet. Du kommer överens med köparen om priset och betalningen sköter ni själva. När en muntlig överenskommelse har gjorts så ska båda parter komma in till klubben och skriva på ett överlåtelsekontrakt i samband med att köparen blir medlem.
Se nedan om försäljning av spelrätter från medlemmar

Tveka inte att kontakta oss för mera information!

Spelrätter till salu

Spelrätter till salu 2022-05-17

Peter Wiklund, 070-690 97 02, wiking@artistkontoret.se

Lennart Westerlund, 076-7670660 eller 070-2311119, lennart-westerlund@telia.com

Ann-Christin Westerlund, 076-7670660 eller 070-2311119, anne.westerlund@telia.com

Björn Hägglund, 070-675 64 16 b.o.hagglund@telia.com

Erland Marklund, 070-595 02 90, erland.marklund397@gmail.com

Kurt Lindqvist, 070-584 21 75, kurt.lindqvist@guldstaden.com

Ann Lindqvist, 070-584 21 75, kurt.lindqvist@guldstaden.com

Johan Lundström, 070-652 70 57, johan.lundstrom@ekuvert.com

Fred A Gustavsson, 070-618 90 90, fred.a.gustavsson@gmail.com

Hernrik Andersson, 070-691 16 55, tnisse@hotmail.com

Staffan Holmlund, 070-670 36 41, staffanholmlund41@gmail.com

Mikael Avander, 070-323 64 49, mikaelavander@hotmail.com

Ulla-Britt Norén, 070-579 81 74, rolf.noren@allt1.se

Rolf Norén, 070-579 81 74, rolf.noren@allt1.se

Elisabeth Fryxell, 070-574 65 02, elisabethfryxell@gmail.com

Lars Johansson, 070-108 06 80, Lars.Johansson@berco.se

Anita Rosenius, 070-354 60 73, rosenius.anita@gmail.com

Andreas Norén, 070-337 41 74, andreasnoren75@hotmail.com

Maria Carlsson, 070-607 05 10, carlssonmg@gmail.com

Ola Holme, 070-640 61 12, ola.karlsson72@hotmail.com

Gerd Andersson, 0730-388 560, gerd.m.andersson@gmail.com

Gun-Christin Lindmark, 070-588 71 81, gunchristin@gmail.com

Eva och Ingvar Klingstedt, 070-273 39 09, ingvarkling@hotmail.com

Per-Erik och Eva Norgren, 070-259 30 63

Robin Söderlund, 0730-841933, soderlund_robin@hotmail.com